NOSHOK-15-110-30-psi/kPa 1/8 NPT Back Conn 1.5 DRY ABS Case Gauge-30 psi
Back to products
NOSHOK 15-110-60-psi/kPa 1/8 NPT Back Conn dry 1.5 ABS Case Gauge
NOSHOK-15-110-30-vac/KPA 1/8″ NPT Back Conn 1.5″ ABS DRY vacuum Gauge
SKU: 15-110-30-vac/kPa
253 in stock
Last updated: May 16, 2024
Condition: New
Custom-Built NOSHOK Gauges Available!
NOSHOK 15-110-30-KPA-vac 1/8″ NPT Back Conn 1.5″ ABS DRY Case Gauge
SIZES 15 1-1/2″ 20 2″ 25 2-1/2″ 40 4″
CASE TYPES 100 ABS, bottom connection 120 Steel case panel mount
110 ABS, back connection 148 Square ABS, panel mount (2″ only)
PRESSURE
RANGES
30vac -30 inHg to 0 psi 30/300 -30 inHg to 0 to 300 psi 200 0 psi to 200 psi 2000 0 psi to 2,000 psi
30/15 -30 inHg to 0 to 15 psi 15 0 psi to 15 psi 300 0 psi to 300 psi 3000 0 psi to 3,000 psi
30/30 -30 inHg to 0 to 30 psi 30 0 psi to 30 psi 400 0 psi to 400 psi 5000 0 psi to 5,000 psi
30/60 -30 inHg to 0 to 60 psi 60 0 psi to 60 psi 600 0 psi to 600 psi 6000 0 psi to 6,000 psi
30/100 -30 inHg to 0 to 100 psi 100 0 psi to 100 psi 1000 0 psi to 1,000 psi 10000 0 psi to 10,000 psi
30/160 -30 inHg to 0 to 160 psi 160 0 psi to 160 psi 1500 0 psi to 1,500 psi 15000 0 psi to 15,000 psi
30/200 -30 inHg to 0 to 200 psi Other ranges available on request
SCALE OPTIONS*** psi psi single scale psi/kPa psi/kPa dual scale psi/kg/cm2 psi/kg/cm2 dual scale psi/bar psi/bar dual scale
CONNECTION
SIZES
1/8 1/8″ NPT SST SAE J1926-3:7/16-20 Adjustable 1/4 1/4″ NPT
BLRF Black Rear Flange FAC Flat Sided ABS Case SG Safety Glass Lens* BP1 Brass Press Fit Orifice 0.1 mm
BLFF Black Front Flange – ABS Case BCR Black Cover Ring** HL Homalite Lens* BP3 Brass Press Fit Orifice 0.3 mm
CFF Chrome Front Flange – ABS Case SSCR Stainless Steel Cover Ring** SP Red Set Pointer** BP8 Brass Press Fit Orifice 0.8 mm
SBFF Black Front Flange – Steel Case CCR Chrome Cover Ring** MIP Maximum Indicating Pointer
BSC Black Steel Case CAR Chrome Adapter Ring* LM Laser Marking
NOTE: Cleaning for Oxygen Service (O2) is available only for dry or HL filled gauges.
Description
PRESSURE
RANGES
CONNECTION
SIZES