Noshok 100-30/100-2-1-2-1-ST8 Pressure Transmitter, -30 inHg to 100 psig, 0.25% Accuracy (BFSL), 4 mA to 20 mA Output, 1/4 NPT Male, Mini-Hirschmann w/ 36 in Cable Attached, 0.8 mm SS Threaded Orifice
SKU: 100-30/100-2-1-2-1-ST8
Last updated: April 17, 2023
Condition: New
Custom-Built NOSHOK Gauges Available!
100 Series Current Output Pressure Transmitters
Application Brochures
 Water/
Wastewater
SERIES 100
PRESSURE
RANGES
30Vac -30 inHg to 0 psig 5 0 psig to 5 psig 200 0 psig to 200 psig 3000 0 psig to 3000 psig 15A 0 psia to 15 psia
30/15 -30 inHg to 15 psig 10 0 psig to 10 psig 300 0 psig to 300 psig 4000 0 psig to 4000 psig 30A 0 psia to 30 psia
30/30 -30 inHg to 30 psig 15 0 psig to 15 psig 500 0 psig to 500 psig 5000 0 psig to 5000 psig 60A 0 psia to 60 psia
30/45 -30 inHg to 45 psig 25 0 psig to 25 psig 600 0 psig to 600 psig 6000 0 psig to 6000 psig 100A 0 psia to 100 psia
30/100 -30 inHg to 100 psig 30 0 psig to 30 psig 750 0 psig to 750 psig 7500 0 psig to 7500 psig 150A 0 psia to 150 psia
30/150 -30 inHg to 150 psig 60 0 psig to 60 psig 1000 0 psig to 1000 psig 10000 0 psig to 10000 psig 200A 0 psia to 200 psia
30/200 -30 inHg to 200 psig 100 0 psig to 100 psig 1500 0 psig to 1500 psig 15000 0 psig to 15000 psig 300A 0 psia to 300 psia
30/300 -30 inHg to 300 psig 150 0 psig to 150 psig 2000 0 psig to 2000 psig
psig = gauge pressure      psia = absolute pressure      Other ranges available on special request
ACCURACIES 1 ±0.5 % full scale (BFSL)   2 ±0.25 % full scale (BFSL)
OUTPUT SIGNAL 1 4 mA to 20 mA, 2-wire
PROCESS
CONNECTIONS
1 1/8″ NPT Male 3 SAE J1926-3:7/16-20 Adjustable 9 SAE J1926-1:7/16-20
2 1/4″ NPT 4 1/8″ NPT Female     10 G1/4 Male
ELECTRICAL
CONNECTIONS
1 36″ cable (connected to option 7) 6 1/2″ NPT conduit (with 36″ cable) 25 M12 x 1 (4-pin)
2 4-pin Bendix 7 Mini-Hirschmann (DIN EN 175301-803 Form C) 36 Integral cable 36″
3 6-pin Bendix
OPTION ST8 Threaded orifice
Options & Accessories
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Noshok 100-30/100-2-1-2-1-ST8 Pressure Transmitter, -30 inHg to 100 psig, 0.25% Accuracy (BFSL), 4 mA to 20 mA Output, 1/4 NPT Male, Mini-Hirschmann w/ 36 in Cable Attached, 0.8 mm SS Threaded Orifice”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
Application Brochures
 Water/
Wastewater
SERIES 100
PRESSURE
RANGES