Noshok 615-60-2-1-2-25-CC High Accuracy Pressure Transmitter, 0 psig to 60 psig, 0.125% Accuracy (BFSL), 4 mA to 20 mA Output, 1/4 NPT Male, M12 x 1 (4 Pin),NIST Certified Calibration
SKU: 615-60-2-1-2-25-CC
Last updated: April 18, 2023
Condition: New
Custom-Built NOSHOK Gauges Available!
Pressure Transmitter, 0 psig to 60 psig, 0.125% Accuracy (BFSL), 4 mA to 20 mA Output, 1/4 NPT Male, M12 x 1 (4 Pin), Certified Calibration
615 & 616 Series High Accuracy Heavy-Duty Pressure Transducers
3 Year Warranty
  • Vacuum ranges through 0 psig to 145,000 psig; absolute ranges from 0 psia to 15 psia
    through 0 psia to 300 psia
  • Current and voltage outputs available
  • 316 and 17-4PH stainless steel wetted parts
  • CE compliant to suppress RFI, EMI and ESD
Dimensions Tech Manuals Options Print Catalog Page
ORDERING INFORMATION
SERIES 615 (internal diaphragm)   616 (front flush diaphragm)
30/15 -30 inHg to 15 psig 30 0 psig to 30 psig 3000 0 psig to 3,000 psig 87000 0 psig to 87,000 psig
30/150 -30 inHg to 150 psig 200 0 psig to 200 psig 7500 0 psig to 7,500 psig 15A 0 psia to 15 psia
30/200 -30 inHg to 200 psig 300 0 psig to 300 psig 10000 0 psig to 10,000 psig 30A 0 psia to 30 psia
30/300 -30 inHg to 300 psig 500 0 psig to 500 psig 15000 0 psig to 15,000 psig 60A 0 psia to 60 psia
2 0 psig to 2 psig 600 0 psig to 600 psig 20000 0 psig to 20,000 psig 100A 0 psia to 100 psia
3 0 psig to 3 psig 750 0 psig to 750 psig 30000 0 psig to 30,000 psig 150A 0 psia to 150 psia
5 0 psig to 5 psig 1000 0 psig to 1,000 psig 36000 0 psig to 36,000 psig 200A 0 psia to 200 psia
10 0 psig to 10 psig 1500 0 psig to 1,500 psig 58000 0 psig to 58,000 psig 300A 0 psia to 300 psia
Note: Series 616 is available in pressure ranges up to 0 psig to 8,000 psig
ACCURACIES 1 ± 0.25 % full scale (BFSL)   2 ± 0.125 % full scale (BFSL
OUTPUT SIGNALS 1 4 mA to 20 mA, 2-wire 4 1 Vdc to 6 Vdc, 3-wire**
2 0 Vdc to 5 Vdc, 3-wire 5 0 Vdc to 10 Vdc, 3-wire NOTE: 0 Vdc to 5 Vdc and 0 Vdc to 10 Vdc outputs are also available in
4-wire configurations for use with other electrical systems
3 1 Vdc to 5 Vdc, 3-wire 6 1 Vdc to 11 Vdc, 3-wire**
PROCESS
CONNECTIONS
615: 2  1/4″ NPT male 6 9/16″-18 UNF 2B high pressure cone*
(Standard on 30,000 to 120,000 psig)
8 1/2″ NPT male
616: 11 G 1/2 B
(Pressure ranges ≥ 0 psig to 30 psig)
13 G 1 B
Other connections available upon request.
ELECTRICAL
CONNECTIONS
1 36″ cable (connected to option 8) 8 Hirschmann (DIN EN 175301-803 Form A) 25 M12 x 1 (4-pin)
3 6-pin Bendix 14 Hirschmann type with 1/2″ NPT female conduit 36 Integral 36″ cable
6 1/2″ NPT conduit w/ 36″ cable
 * Equivalent to F250C Parker Autoclave
** Ranges up to 0 psig to 60,000 psig
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Noshok 615-60-2-1-2-25-CC High Accuracy Pressure Transmitter, 0 psig to 60 psig, 0.125% Accuracy (BFSL), 4 mA to 20 mA Output, 1/4 NPT Male, M12 x 1 (4 Pin),NIST Certified Calibration”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
3 Year Warranty
    through 0 psia to 300 psia
ORDERING INFORMATION